Неофіційне працевлаштування веде до проблем при призначенні пенсії
Останнім часом, особи пенсійного віку скаржаться на те, що вони працюють, а органи Пенсійного фонду України не зараховують відповідні періоди їхньої роботи до страхового стажу, як при визначенні їх права на пенсію за віком, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», так і при обчисленні розміру цієї пенсії із застосуванням 27 статті вищеозначеного Закону.
Однак, як виявляється згодом, після вивчення документів зібраних для призначення пенсії, особа в цей час не працювала офіційно, про що свідчить відсутність даних на цю особу в Державному реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про її нараховану щомісячно по роках сум заробітної плати та сплачений за неї за всі періоди роботи єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду України.
Неофіційне (нелегальне) працевлаштування - це вид працевлаштування, при якому не оформляється трудовий договір, та не проводиться відповідний запис про працевлаштування особи в її в трудовій книжці. Цей вид діяльності за таких умов працевлаштування є забороненим діючим законодавством. Однак, роботодавці вдаються до неофіційного працевлаштування своїх працівників, намагаючись зекономити свої кошти на сплаті податків за цих працівників та єдиного соціального внеску до органів Пенсійного фонду України.
Основні мотиви, які переслідує працівник, погоджуючись на неофіційне працевлаштування, є: відсутність позитивних результатів при пошуку роботи, та сподівання отримувати більший розмір заробітної плати за рахунок праці на нелегальних умовах. Працівник, добровільно погоджуючись працювати за такою схемою, завжди є у програшній ситуації, оскільки, навіть не усвідомлюючи, позбавляє себе права на цілий ряд виплат, зокрема: основної та додаткової відпустки, згодом- на допомогу по безробіттю, виплату лікарняних, а також, гідної пенсії в майбутньому.
З 1 січня 2004 року, з прийняттям Закону України від 9 липня 2003 року №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», було запроваджено поняття як «страховий стаж».
Страховий стаж - це період, за який щомісяця сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. За умови, якщо сума сплачених за відповідний місяць внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць, при умові здійснення відповідної доплати. Для того, щоб органи Пенсійного фонду України зарахували один місяць страхового стажу, необхідно, щоб внески, що були сплачені за цей місяць не були меншими, ніж внески, обчислені від мінімальної заробітної плати в розмірі 22 відсотка.
Офіційна заробітна плата, яка виплачується на рівні або нижче мінімальної заробітної плати, також не може забезпечити великих за розміром пенсій, навіть якщо вона сплачувалася у такому розмірі упродовж всієї трудової діяльності пенсіонера, адже розмір пенсії залежить як від наявного страхового стажу так і від розміру заробітної плати та року виходу на пенсію.
З 1 жовтня 2017 року в нашій країні був проведений черговий етап пенсійної реформи. При цьому відбулися суттєві зміни в умовах виходу на пенсію, зокрема було прийняті зміни до пенсійного законодавства, що передбачали поступове щорічне збільшення вимог до необхідної кількості років страхового стажу для виходу на пенсію за віком після досягнення 60-річного віку, після 63-річного віку, та після 65- річного віку. Щорічно необхідна кількість років страхового стаж збільшується на один рік. З 1 січня 2028 року для того, щоб вийти на пенсію в 60 років як для чоловіків, так і для жінок необхідно буде мати- 35 років страхового стажу, після досягнення 63 віку- від 25 років до 35 років, а після 65 річного віку- від 15 років до 25 років.
Отже, особа повинна самостійно визначитися на які умови їй погоджуватися при працевлаштуванні, для того, щоб мати високе фінансове забезпечення в старості, враховуючи принцип: чим більший трудовий внесок пенсіонера, тим вищий розмір його пенсії за віком.
Повернутись 2-08-2024, 08:59 Переглядів: 9 Автор: uszn