Про накопичувальне пенсійне забезпечення
Реформа пенсійного забезпечення в нинішніх умовах в Україні стає вимогою часу. Складається непроста ситуація, коли кількість людей пенсійного віку перевищує кількість працюючих осіб. Причиною цього є багато факторів. Одним із них є військовий стан, а також і те, що населення країни продовжує старіти, а народжуваність - знижуватися. В країні продовжує практикуватись нелегальна зайнятість працівників та виплата заробітних плат у конвертах. Особи, які нелегально працюють, не сплачують єдиного соціального внеску до органів Пенсійного фонду України. Через нелегальну зайнятість та виплату заробітної плати в конвертах, Пенсійний фонд України не може накопичити необхідну суму коштів, для того, щоб самостійно профінансувати виплату пенсій. Тому, для того, щоб пенсії виплачувалися вчасно та в повних сумах, робляться дотації з Державного бюджету країни. Рівень пенсійного забезпечення наших пенсіонерів не дуже високий. Щороку при нинішніх реаліях, постає питання щодо осучаснення пенсій, для того, щоб наблизити призначені суми пенсій до вимог життя. Але, навіть після їх осучаснення, ці пенсійні виплати не встигають за викликами життя.
Інші країни світу теж переживали подібні проблеми. На сьогодні ці країни мають досить багатий досвід, яким чином залучати своїх жителів до накопичення собі коштів для додаткових пенсій. Ці країни, вирішуючи питання підвищення рівня життя пенсіонерів, також пішли шляхом запровадження обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи та, зокрема, і недержавного пенсійного забезпечення.
Наша країна усвідомлює всі ці виклики, особливо зараз. Для вирішення цього завдання розробляється відповідне законодавство, яке б дозволило запрацювати в Україні трирівневій пенсійній системі. Ця система буде складатися з солідарної пенсійної системи, обов’язкової накопичувальної та недержавного пенсійного забезпечення. 25 квітня 2024 року Верховна Рада України розглянула та відправила на доопрацювання проект Закону України «Про накопичувальне пенсійне забезпечення» за № 9212.
На сьогодні в Україні діють лише солідарний рівень пенсійної системи та недержавне пенсійне забезпечення. Обов’язкову накопичувальну пенсійну систему в нас не запроваджено. Тому, постає невідкладне завдання завершити побудову трирівневої пенсійної системи, запустивши обов’язковий накопичувальний рівень в додаток до інших двох рівнів - солідарного та недержавного пенсійного забезпечення.
Звідки візьмуться кошти для функціонування обов’язкової накопичувальної пенсійної системи? В законопроекті передбачається, що пенсійні накопичення з обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи розкладатимуться по різних кошиках. Тобто, ці кошти мають працювати, та приносити прибутки. А для цього будуть використовуватися різні інструменти. Це - купівля - продаж цінних паперів, банківських металів, нерухомості, використання депозитів, тощо. Накопичувальна пенсія буде власністю особи та передаватиметься в спадок її рідним. При цьому, сама особа зможе контролювати рух своїх коштів та процес накопичення їх на своєму індивідуальному пенсійному рахунку. Передбачається також, що особа сама зможе обирати той чи інший накопичувальний фонд. І якщо, з якихось причин, їй не сподобається її накопичувальний фонд, вона матиме право перейти на обслуговування до іншого. Велику роль у запровадженні та функціонуванні другого рівня пенсійної системи надається Національному банку України.
Передбачено, що в другому рівні пенсійної системи України матимуть право брати участь особи до 55 років. Працедавець при цьому буде зобов’язаний сплачувати пенсійні внески на користь підлеглих. Внески у Пенсійний фонд України будуть надходити як від роботодавця, так і від держави на паритетній основі. Згідно з розробленим законопроектом, роботодавці сплачуватимуть в перший рік запровадження другого рівня пенсійної системи - 1%, в другий – 1,5% в третій – 2% від розміру заробітної плати працівників, а з Державного бюджету надходитиме співфінансування на паритетних засадах. При цьому єдиний соціальний внесок, який сплачується роботодавцем, буде залишатися незмінним. Передбачено, що спочатку накопичені гроші будуть акумулюватися у Пенсійному фонді України, а потім - особа сама зможе самостійно обирати, де накопичувати їй гроші – чи то у державному чи в недержавному Пенсійному фонді.
Також, ставиться питання і про те, щоб внести для працівників установ, організацій та підприємств накопичувальні пенсії в соціальний пакет, як це робиться у багатьох країнах світу.
Є сподівання, що Верховна Рада України розгляне вже допрацьований вищезазначений законопроект, та обов’язкова накопичувальна пенсійна система запрацює найближчим часом в нашій країні. Але цьому має передувати велика підготовча робота. Окрім кінцевого результату, а саме: покращення матеріального становища пенсіонерів, ці кошти відіграватимуть важливу роль у розвитку власної економіки країни та будуть також використані для відбудови України у такий непростий для країни час.
Повернутись 26-06-2024, 09:12 Переглядів: 8 Автор: uszn