Учасники бойових дій можуть виходити на пенсію за віком достроково
Учасники бойових дій мають пільги щодо більш ранішого виходу на пенсію за віком. Такі особи можуть скористатися статтею 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та достроково вийти на пенсію за віком: чоловіки - в 55 років, за наявності в них 25 років страхового стажу та жінки з 50 років за умови, що мають 20 років страхового стажу.
Основним документом та підставою для дострокового виходу на пенсію за віком є посвідчення учасника бойових дій. Пенсійна виплата учасника бойових дій буде складатися з наступних виплат: пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж (за наявності перевищення страхового стажу у особи більше 35 років для чоловіків та 30 років - для жінок), підвищення як учаснику бойових дій, цільової грошової допомоги, щомісячної державної адресної допомоги до пенсії.
Розмір пенсії за віком для учасників бойових дій залежить від страхового стажу особи, його заробітної плати за визначений пенсійним законодавством період та обчислюється за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі, якщо в особи є в наявності стаж роботи, який вироблений понад норму, а це більше 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, у такому випадку, окрім пенсії за віком виплачується ще й доплата за понаднормовий стаж у розмірі 1% пенсії за віком, але не більше як 1% мінімального розміру пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (на даний час – 2361 грн.).
Страховий стаж особи буде обчислено працівниками органів Пенсійного фонду відповідно до документів: трудової книжки, диплома, військового квитка, архівних довідок про стаж, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці, довідки про безпосередню участь у бойових діях. Заробітна плата особи для обчислення пенсії буде визначатися за період з 1 липня 2000 року до часу виходу особи на пенсію за віком по даним Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, в якому містяться відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески, починаючи з 2000 року, за умови, що робота проходила легально.
За бажанням особи та за доцільністю, особа може надати до органів Пенсійного фонду України ще й довідку про заробітну плату за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу. Правильність видачі такої довідки буде перевірено органами Пенсійного фонду України та складено відповідний акт. У цьому випадку заробіток для обчислення пенсії у такої особи буде визначатися за більший термін, а саме: за будь - які 60 календарних місяців заробітної плати та за період з 1 липня 2000 року до часу виходу на пенсію.
Відповідно до наданого посвідчення учасника бойових дій згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до пенсії за віком виплачується підвищення як учаснику бойових дій у розмірі 25 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (на даний час – 2361 грн.).
Окрім того, до пенсійної виплати особи у відповідності до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» виплачується цільова грошова допомога на прожиття у сталому розмірі 40 грн.
Ще однією з виплат, що передбачено пенсійним законодавством є щомісячна державна адресна допомога до пенсії, яка призначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656. Ця виплата встановлюється у тому випадку, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає 4958 грн. (прожитковий мінімум, встановлений для осіб, які втратили працездатність 2361 грн. х 210% = 4958,10 грн.). Тобто, мінімальний розмір пенсійної виплати для учасників бойових дій не може бути меншим на сьогодні за 4958,10 грн.
Для призначення дострокової пенсії за віком учасникам бойових дій необхідно буде звернутися в органи Пенсійного фонду України та подати необхідні документи, а це, зокрема, документ, що засвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), посвідчення учасника бойових дій, довідки про безпосередню участь особи у бойових діях, трудову книжку або ж архівні довідки, що підтверджують факт роботи особи, диплом, військовий квиток, довідку про відкритий рахунок у банку для отримання соціальних виплат.
Заява про призначення дострокової пенсії за віком учаснику бойових дій подається до будь - якого сервісного центру Пенсійного фонду України або ж за бажанням особи через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. При зверненні особи за призначенням пенсії через вебпортал для органів Пенсійного фонду України необхідно подати відскановані вище перелічені документи в кольоровому форматі та мати свій електронний цифровий підпис.
До прикладу. Чоловік, 10.05.1969 року народження, є учасником бойових дій. Звернувся в органи Пенсійного фонду України за призначенням дострокової пенсії за віком. З яких виплат буде складатися пенсійна виплата даної особи?
За документами про трудову діяльність особи страховий стаж у неї складає 25 років 1 місяць. Коефіцієнт страхового стажу особи становить 0,25083 (( 25 років х12 місяців) + 1 місяць : 1200). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати у особи дорівнює 1,16654. При середній заробітній платі в Україні, що використовується для призначення пенсій вперше в 2024 році – 13559,41 грн., заробітна плата для обчислення пенсії за віком дорівнює 15817,59 грн. (1,16654 х 13559,41 грн.), пенсійна виплата учасника бойових дій буде складатися з наступних виплат: пенсії за віком – 3967,53 грн. (0,25083 х 15817,59 грн.), цільової грошової допомоги як учаснику бойових дій – 40 грн., підвищення як учаснику бойових дій – 590,25 грн. Всього – 4597,78 грн. Оскільки, пенсійна виплата учасника бойових дій менша за 210 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян 2361 грн. (210% х 2361 грн.) – 4958,10 грн., в даному випадку особі буде призначена щомісячна державна адресна допомога до пенсії в розмірі 360,32 грн. (4958,10 грн. – 4597,78 грн.). Отже, учаснику бойових дій призначать пенсійну виплату в розмірі - 4958,10 грн..
Повернутись 17-12-2024, 10:34 Переглядів: 202 Автор: uszn