Страховий стаж у пенсійному забезпеченні
Страховий стаж має велике значення при виході на пенсію за віком. Так, розмір пенсії за віком особи залежить, власне, від її страхового стажу та заробленої нею заробітної плати за період з 1 липня 2000 року по дату виходу на пенсію.
З 1 жовтня 2017 року при проведенні чергового етапу пенсійної реформи відбулися зміни в пенсійному законодавстві України стосовно умов виходу на пенсію за віком. Відтепер, законодавством передбачається, що основною умовою виходу на пенсію за віком є не лише досягнення особою пенсійного віку, а й наявність у цієї особи відповідної кількості років страхового стажу. Так, з 1 січня 2024 року для виходу на пенсію після досягнення 60 років необхідно мати 31 рік страхового стажу. Кожного наступного року норма необхідної кількості років страхового стажу збільшується на один рік. А із 2028 року для того, щоб набути право на пенсію за віком в 60 років потрібно мати вже 35 років страхового стажу.
Згідно статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком обчислюється за наступною формулою:
П = Зп х Кс, де
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Коефіцієнт страхового стажу визначається, виходячи із наявності у пенсіонера страхового стажу. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця були сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Мінімальний страховий внесок - це сума єдиного соціального внеску, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску - відсоток за місяць, який встановлений законодавством. Єдиний соціальний внесок із заробітної плати платиться щомісяця.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 квітня 2024 року мінімальна заробітна плата в Україні складає 8000 гривень. Для зарахування з 1 квітня 2024 року до страхового стажу одного місяця роботи (30 календарних днів) необхідно, щоб сума сплаченого ЄСВ (єдиного соціального внеску) була не менше, ніж - 1760,00 гривень (8000 гривень х 22 % = 1760,00 гривні). Якщо ж сума сплаченого ЄСВ менша за мінімальний внесок, страховий стаж становитиме неповний місяць.
Якщо особа працює нелегально, її роботодавець у такому випадку не сплачує за неї єдиний соціальний внесок до органів Пенсійного фонду. Такий період роботи не може бути зарахований до страхового стажу, ні при визначенні права особи на пенсію за віком, ні при розрахунку суми цієї пенсії.
У Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування містяться всі відомості про нараховану заробітному плату та сплачені страхові внески із заробітної плати всіх працівників, починаючи з 2000 року, за умови, що вони працювали легально. Індивідуальну інформацію можна отримати в сервісних центрах управлінь Пенсійного фонду України, отримавши довідку ОК-5.
Окрім того, за кожний повний рік роботи понад необхідний (для жінок – 30 років, для чоловіків – 35 років) здійснюється відповідна доплата до пенсії за віком за понаднормативний стаж.
З 1 березня 2024 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» встановлено розміри пенсійних виплат в залежності від вікової категорії та наявного страхового стажу, призначених за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- пенсіонери, які досягли віку 65 років, не працюють, та мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, мінімальний розмір пенсії не може бути нижче рівня 3370 гривень;
- пенсіонери, які досягли віку 80 років і більше, та які мають страховий стаж не менше ніж 20 років у жінок та не менше ніж 25 років у чоловіків, мінімальний розмір пенсії не може бути нижче 3370 гривень;
- пенсіонери віком від 70 до 80 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, мінімальний розмір пенсії не може бути нижче 3240 гривень;
- пенсіонери, віком від 70 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше 35 років у чоловіків, а також особи з інвалідністю 1 групи, незалежно від віку та тривалості страхового стажу, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не може бути нижче 2980 гривень.
Для інших категорій пенсіонерів, які не працюють, незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію, розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим ніж 2725 гривень.
Пенсіонери, які працюють і не мають страховий стаж жінки - 30 років та чоловіки - 35 років, розмір їхньої мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим ніж 2361 гривень.
Нелегальна зайнятість працівників завжди призводить до проблем при виході на пенсію, в найчастіших випадках - до втрати свого права вийти на пенсію за віком в 60 років. Особа, через відсутність у неї необхідної кількості років страхового стажу, змушена буде виходити на пенсію за віком в 63 роки, або ж в 65 років. У разі, якщо вона матиме страховий стаж менше 15 років, взагалі втрачає право на пенсію за віком.
Повернутись 5-09-2024, 08:19 Переглядів: 5 Автор: uszn